Glifosat - roundap herbicyd z piekła rodem
- Details
- Published on Wednesday, 14 December 2016 18:20
Artykuł autorstwa Dr hab. inż. Przemysława T. Saneckiego i Jerzego Zięby, który ukazał się w październikowym numerze miesięcznika "Optymalni" (PAźDZIERNIK 2016)
Artykuł w pdfTrzy złe siostry: TTIP, CETA i TISA
- Details
- Published on Friday, 07 October 2016 14:38
Kiedy słyszymy, że Stany Zjednoczone/Kanada i Unia Europejska prowadzą negocjacje w sprawie „wielkich porozumień” w dziedzinie handlu transatlantyckiego, natychmiast jesteśmy zaalarmowani. Pewnie, wielka ugoda w terminologii handlowej oznacza wielką władzę, wielkie pieniądze i wielki bałagan. Ale kiedy słyszymy, że wszystko to odbywa się w tajemnicy, automatycznie dodajemy do listy „wielkie oszustwo”.
Twórcy porozumień handlowych twierdzą, że doprowadzą one do zwiększenia PKB oraz ilości miejsc pracy po obu stronach; z poglądem tym nie zgadzają się jednak ci, którzy mają rzekomo stać się beneficjentami.
Uściślijmy więc: TTIP oznacza Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji. To taki big brother (wielki brat) sprawujący pieczę nad umowami handlowymi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. CETA to skrót oznaczający Kompleksową umowę gospodarczo-handlową. Jest to mniej więcej takie samo porozumienie, ale pomiędzy Kanadą a Unią Europejską. Jest jeszcze TISA, czyli Porozumienie w Sprawie Handlu Usługami pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, z udziałem innych krajów. Tutaj w centrum uwagi znajdują się „usługi”.
Wszystkie te „porozumienia” łączy fakt, że „my naród”, jesteśmy zupełnie z nich wyłączeni. Wszystkie negocjacje odbywają się w trybie tajnym, bez udziału opinii publicznej. Co więcej, ustanawiane są tajne, zewnętrzne sądy, które będą mogły sądzić rządy, gdyby te chroniły swoje prawa i chciały np. zakazać importu pewnych dóbr czy utrzymać cła.
Czytaj więcej http://renesans21.pl/trzy-zle-siostry-ttip-ceta-i-tisa/„Raport o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2013–2014
- Details
- Published on Tuesday, 22 March 2016 11:04
Zapraszamy do zapoznania się z raportem Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opracowanego przez Biuro Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych
http://www.ijhar-s.gov.pl/pliki/A-pliki-z-glownego-katalogu/ethernet/2015/wrzesien/Raport%20o%20stanie%20rolnictwa%20ekologicznego%20w%20Polsce%20w%20latach%202013-2014.pdfBronić prawa dostępu do lokalnego, prawdziwego jedzenia
- Details
- Published on Tuesday, 03 November 2015 06:10

Jak prawdziwi, dobrzy rolnicy mają zarobić na życie, jeśli nie wolno im bezpośrednio sprzedawać własnych produktów rolnych?
To pytanie wymaga udzielenia natychmiastowej odpowiedzi …
Polska jest obecnie związana najbardziej represyjnym prawem żywnościowym w całej Unii Europejskiej. Specjalnie wymyślono, w większości nieodpowiednie, przepisy sanitarno-higieniczne, aby uniemożliwić indywidualnym rolnikom wykonywanie w pełnym zakresie ich zawodu. Przepisy te nie przyszły z Brukseli, lecz z Warszawy!
Dzisiaj, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno sprzedawać, jeśli nie prowadzi firmy, takich produktów jak: soki, dżemy, przeciery, kasze, mąki, chleb domowy, mięso surowe i jego przetwory (poza drobiem, zajęczakami i dziczyzną), oleje, masło, sery, mleko i wiele innych.
Sprzedaż wyżej wymienionych produktów jest NIELEGALNA i GROZI WYSOKIMI KARAMI. To oczywiście powoduje, że rolnicy nie mogą właściwie uprawiać swojego zawodu i nie mogą uczciwie zarobić na życie.
Read more: Bronić prawa dostępu do lokalnego, prawdziwego jedzenia
Rolnik jest przyszłością
- Details
- Published on Monday, 09 June 2014 19:29
Tłumaczenie: Zofia Pasternak
Na początku maja na targu w Krakowie rozmawiałem z rolnikiem z Rumuni. Pokazywał, jak można robić naczynia z gliny przy użyciu koła garncarskiego na pedał, na którym wprawnymi rękami formował gliniane garnki.
Powiedziałem, że bardzo mi się podoba ta technologia, ponieważ nie jest uzależniona od żadnego źródła energii elektrycznej. Przytaknął, mówiąc: „Nie trzeba żadnej innej energii.” Rozmowa potoczyła się w stronę potrzeby bycia niezależnym; niezależnym od źródeł energii kontrolowanych przez państwo i przemysł. Zależność od władzy centralnej, czy to energetyczna, czy też polityczna zawsze oznacza, że jesteśmy coś winni komuś lub czemuś; jeśli nie mamy takiego obciążenia, możemy budować relacje strategiczne, gdzie nam się podoba. Taka forma dzielenia czegoś z innymi buduje naturalną współzależność pomiędzy ludźmi, a nie zależność od rządów i korporacji. Mój współrozmówca ponownie przytaknął.
Ziemia polskich rolników kradziona pod uprawy GMO
- Details
- Published on Wednesday, 09 January 2013 07:35
Witam polskich rolników!
Jestem angielskim rolnikiem i polskim patriotą. Od ponad 10ciu lat większość czasu spędzam na polskiej wsi. Pragnę żebyście wiedzieli o jednym: Wasz protest ma poparcie coraz większej liczby rolników w innych krajach, w miarę jak wiadomości o Waszym oporze rozchodzą się po świecie.
Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć Wasze wysiłki na rzecz uratowania Waszej ziemi i nie dopuścić do tego, żeby międzynarodowe korporacje i rząd ukradły to najcenniejsze dobro Wam i przyszłym pokoleniom. Ziemia raz utracona, już nigdy nie będzie odzyskana.
Read more: Ziemia polskich rolników kradziona pod uprawy GMO