PIERWSZY W MAŁOPOLSCE POKAZ PROMUJĄCY WSZECHSTRONNE WYKORZYSTANIE KONI ROBOCZYCHZ inicjatywy Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) 27 maja 2007, w Sobolowie (gmina Łapanów) odbyła się impreza pn. "Koń w ekologii i agroturystyce w Gminie Łapanów" promująca wszechstronne wykorzystanie konia roboczego. Współorganizatorami byli: gmina Łapanów i Stowarzyszenie Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych oraz Konnych Producentów Zdrowej Żywności. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Pan Maciej Klima - wojewoda Małopolski i Pan Kazimierz Rabsztyn - dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie, Pan Andrzej Goraus - dyrektor Stada Ogierów w Klikowej.

Pokaz sprzętu Sobolów, gmina Łapanów 2007.

W niedzielę, już wczesnym popołudniem do Sobolowa zaczęły zjeżdżać zaprzęgi konne. Kolorowy korowód bryczek i powozów z muzyką i śpiewem ruszył do EKOMUZEUM Pana Józefa Kluby, który prowadzi gospodarstwo eko-agro-turystyczne, a potem pod kościół na wspólną mszę i dalej na stadion sportowy.

Nowoczesny pług wózkowy.
Pokaz sprzętu Sobolów, gmina Łapanów 2007.

Imprezę uroczyście otwarli wójt gminy Łapanów Pan Jan Kulig, prezesi ICPPC: Sir Julian Rose i Jadwiga Łopata oraz prof. Ewald Sasimowski - prezes Stowarzyszenia Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych oraz Konnych Producentów Zdrowej Żywności z Lublina.

Pokaz sprzętu Sobolów, gmina Łapanów 2007.

W ramach święta odbyły się pokazy prac polowych nowoczesnym i tradycyjnym sprzętem konnym oraz konkursy powożenia zaprzęgami, uciągu i strzelania z bata. Imprezie towarzyszyły również wystawy i stoiska promocyjne z potrawami regionalnymi i rękodziełem ludowym z okolicznych gmin. We wszystkich konkurencjach biorący w nich udział gospodarze otrzymywali puchary, dyplomy oraz wartościowe nagrody w postaci elementów uprzęży. Część nagród ufundował Sir Julian Rose. Najsilniejszy koń otrzymał w nagrodę worek owsa ufundowany przez sołtysa Wsi Sobolów.

Przodek konny z podnośnikiem hydraulicznym.
Pokaz sprzętu Sobolów, gmina Łapanów 2007.

Pokaz w Sobolowie był pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Małopolsce, ale ze względu na duże zainteresowanie już został wpisany do kalendarza stałych imprez.Powrót