Bronić prawa dostępu do lokalnego, prawdziwego jedzenia
Komu służą tzw. konsultacje publiczne - sprzedaż bezpośrednia niepewna!
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 23, maj 2016 08:50
18 maja 2016 - kończą się konsultacje rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która ma wejść w życie DOPIERO(!) 1 STYCZNIA 2017.
CZY UWAGI TYSIĄCA POLAKÓW - KONSUMENTÓW I ROLNIKÓW ZOSTANĄ UWZGLĘDNIONE? ... Domagamy się, aby wprowadzić w powyższym rządowym projekcie ustawie tzw. derogacje/wyłączenie jej obowiązywania/ dla małej(!) domowej produkcji żywności. Taka produkcja byłaby normalizowana przez drugi projekt ustawy, który powstał w ścisłej współpracy z rolnikami-praktykami: "O sprzedaży żywności przez rolników". Został on złożony do laski marszałkowskiej przez KUKIZ'15 już kilka miesięcy temu, ale, niestety, trafił do tzw. "sejmowej zamrażarki". Czas wprowadzić tę propozycję ustawy w życie.
Czytaj więcej: Komu służą tzw. konsultacje publiczne - sprzedaż bezpośrednia niepewna!
Karta prawdziwej żywności
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 21, listopad 2015 09:46

Kierując się poszanowaniem dla pięknej tradycji chłopskich gospodarstw rodzinnych, które wyjątkowo przyczyniają się do zachowania bogactwa kulturowego i bioróżnorodności upraw na polskiej wsi, a także najlepszych produktów żywnościowych dostępnych w Europie, my, niżej podpisani, wzywamy Rząd RP do natychmiastowego wprowadzenia w życie punktów wymienionych w „Karcie prawdziwej żywności”:
1. Zezwolenie małym i średnim gospodarstwom rodzinnym na sprzedaż wyhodowanych i przetworzonych przez siebie w domowych warunkach produktów bez konieczności spełniania nieadekwatnych i niepotrzebnych wymogów weterynaryjnych i higieniczno-sanitarnych, sporządzonych dla wielkich przedsiębiorstw przemysłowych.
Press release
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 20, luty 2015 05:37

Press release, Brussels 17 February 2015
The European Coordination Via Campesina, which represents 27 organisations of small and medium scale farmers, farm workers and rural youth in 16 European countries wish to express full support to the polish farmers currently protesting for their basic rights to work and make a living from farming.
Their claims –
a GMO free environment, the right to process and sell food directly to consumers, and the right to keep farmland for production and not speculation are legitimate and basic demands necessary for farmers' anywhere to fulfil their central goal
- to produce fresh and good quality food for citizens without damaging the environment.Protest w Londynie „Wyżywić przyszłość”
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 14, kwiecień 2014 19:17

Dyrektorzy ICPPC, Sir Julian Rose i Jadwiga Łopata, wezmą udział w proteście przed brytyjskim Ministerstwem Rolnictwa w Londynie.
„Wyżywić przyszłość” to tytuł demonstracji rolników, pracowników gospodarstw oraz zaniepokojonych obywateli, która odbędzie się 17 kwietnia 2014 roku przed Ministerstwem Rolnictwa, Żywności i Środowiska w Londynie.
Protest organizowany jest przez brytyjską organizację Land Workers' Alliance i jest częścią szerszych działań międzynarodowych mających podkreślić znaczenie małych, średnich oraz chłopskich gospodarstw w Europie i poza nią.
Jadwiga Łopata i Julian Rose poniosą transparenty wzywające do zaprzestania dyskryminacji gospodarstw rodzinnych, które dostarczają ich lokalnym społecznościom świeżą i zdrową żywność. Będą domagać się, aby rządy (Wielkiej Brytanii, Polski i innych krajów) wspierały działalność tradycyjnych i ekologicznych gospodarstw rodzinnych, które są podstawą krajowego i międzynarodowego bezpieczeństwa żywieniowego.
Protest przed Ambasadą w Londynie
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 19, marzec 2014 09:51
W lutym 2014 roku odbył się protest przed polską Ambasadą w Londynie pod hasłami: POZWÓLCIE POLSKIM ROLNIKOM SPRZEDAWAĆ ICH WŁASNĄ ŻYWNOŚĆ!
Komu zależy na tym aby w Polsce najlepszej jakości żywność była nielegalna? STOP KRYMINALIZACJI ROLNIKÓW. STOP KRYMINALIZACJI SPRZEDAŻY LOKALNEJ ŻYWNOŚCI!
FILM: Protest przed polską Ambasadą w Londynie
Ponad sto osób, które uczestniczyły w Londynie w seminarium dotyczącym żywności podpisało apel do Premiera i Rządu RP aby pozwolił małym i średnim rolnikom sprzedawać ich produkty bowiem obecnie, na mocy prawa polskiego, jest to niemożliwe. Wśród osób, które podpisały apel m.i.: Sally Fallon Morell – Prezydent Fundacji Weston A. Price (USA), dr Beverly Rubik (USA), dr Stephanie Seneff (USA) – z Instytutu Technologii w Massachusetts (USA), Dr Natasha Campbell-McBride – Dyrektorka Kliniki Żywienia w Cambridge (UK), Dr Michael Antoniou z Londyńskiej Szkoły Medycznej w King's College (UK).
Stanowisko w sprawie projektów rozporządzeń ułatwiających sprzedaż bezpośrednią przetworzonych produktów rolnych.
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 19, marzec 2014 09:42

Po zapoznaniu się opiniami z Biura Analiz Sejmowych nie sposób oprzeć się wrażeniu, że opiniodawcy nie rozumieją rzeczywistego wymiaru ani istoty problemu. W Polsce oprócz wyspecjalizowanych, hodowlanych lub nastawionych na uprawę zbóż, dużych obszarowo gospodarstw istnieje duża grupa rodzinnych gospodarstw tradycyjnych i ekologicznych o wielokierunkowej produkcji, która sprzyja zachowaniu różnorodności biologicznej i obiegu materii w gospodarstwie. W tych gospodarstwach otrzymuje się różnorakie płody, których wielkość jest zmienna, uzależniona od warunków w danym roku gospodarczym. Możliwość przetworzenia uzyskanych surowców i skorzystanie w ten sposób z wartości dodanej jest często dla tych gospodarstw jedyną możliwością utrzymania płynności finansowej. Różnorodność surowców, sezonowość produkcji, korzystanie z własnych surowców (plus ewentualne dodatki typu sól, cukier, ocet, przyprawy) i mała skala są argumentami przemawiającymi za koniecznością stworzenia przepisów odrębnych dla takiej działalności.